Podziałem nieruchomości nazywamy nic innego jak wydzielenie z działki pierwotnej nowych działek ewidencyjnych oraz nadanie im nowych numerów i powierzchni. Podział dokonywany jest w oparciu o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku o Decyzję o Warunkach Zabudowy wydane dla danej działki przez odpowiedni miejscowo Urząd Miasta/Gminy.
Czynności podziału nieruchomości dokonuje się najczęściej celem przeniesienia prawa własności, zniesienia współwłasności czy też przygotowania nowej inwestycji. Podziału dokonuje się przeważnie na wniosek właściciela bądź w przypadku współwłasności, wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.
JAKIE CZYNNOŚCI WYKONUJE GEODETA?
Projektowanie podziału zawsze rozpoczynamy od indywidualnej rozmowy z klientem w naszym biurze. Przedmiotem rozmowy są oczekiwania klienta jak dany podział ma wyglądać oraz sprawdzenie przez Nas czy dany podział jest możliwy w dany sposób do wykonania pod względem prawnym. Sprawdzamy m.in. zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku zapisów w Decyzji o Warunkach Zabudowy.
Klient zostaje poinformowany o istniejących możliwościach podziału uwzględniając zapisy MPZP czy też DWZ.
W przypadku braku możliwości dokonania podziału zgodnie z ww. zapisami aby wyjść naprzeciw klientowi szukamy możliwości jakie daje Nam ustawodawca i korzystamy z wyjątków do ustawy.
Kolejnym etapem jest dokonanie niezbędnych obliczeń odtwarzających przebieg granic działki oraz przeprowadzenie wywiadu terenowego pod względem istniejących znaków granicznych jak również osnowy geodezyjnej zachowanej z czasów zakładania ewidencji gruntów. Po tak przygotowanym opracowaniu możemy wyznaczyć datę przeprowadzenia czynności geodezyjnych na gruncie oraz zawiadomić o nich pisemnie strony postępowania podziałowego (właściciela dzielonej działki oraz właścicieli działek sąsiednich).
Podczas czynności geodezyjnych na gruncie geodeta wyznacza i markuje palikiem geodezyjnym obliczone przez Nas wcześniej punkty graniczne oraz spisuje odpowiednie protokoły z obecnymi stronami postępowania. Następnie zostaje opracowana mapa z projektem podziału wraz z operatem technicznym zawierającym kompletne obliczenia, szkice oraz materiały źródłowe dotyczące przedmiotowej nieruchomości. Cała dokumentacja zostaje przekazana do kontroli w ODGiK.
Po pozytywnej kontroli wykupujemy uwierzytelnioną mapę z projektem podziału i przygotowujemy niezbędną dokumentację do wniosku o podział nieruchomości, przeprowadzając klienta przez wszystkie etapy procedury podziału nieruchomości. Na życzenie klienta kompletujemy dokumentację niezbędną do przeprowadzenia aktu notarialnego.
CO OTRZYMUJE ZLECENIODAWCA?
Zleceniodawca otrzymuję uwierzytelnioną mapę z projektem podziału i przygotowany kompletny wniosek o podział nieruchomości, który należy złożyć do właściwego urzędu celem wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości.
ILE TRWA WYKONANIE PODZIAŁU?
W zależności od danych którymi dysponuje ewidencja gruntów dotyczących przedmiotowej działki, od tego czy działka posiada Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy też należy wystąpić o Decyzję o Warunkach Zabudowy, ze względu na obłożenie pracy w Naszym Biurze jak i kontroli w ODGK (w zależności od Ośrodka kontrola operatów trwa od 2 tygodni do 2 miesięcy) oraz ze względu na długą procedurę podziałową i przestrzeganie terminów zawiadomień oraz terminów ustawowych wszelkie czynności dotyczące podziału nieruchomości trwają minimum 4-6 miesięcy, choć jest to uzależnione od wielu czynników i może się wydłużyć niezależnie od naszych założeń.